Nie módlcie sie o łatwe życie. Módlcie się, żebyscie byli silniejszymi ludźmi J.F. Kennedy
czwartek, 26 maja 2005
"życia jest tyle ile jesteś w nim szczęśliwy..."

a
smutek i nieszczęście bywa wolą nieba,
trzeba głodu, by po okruch schylić się chleba,
trzeba wojny, by pokoju nie lekceważyć,
trzeba nienawiść odkryć aby miłością darzyć,
szczęście jest w lawinie nieszczęść chwilą wytchnienia,
trzeba zgrzeszyć, by radość poznać oczyszczenia,
trzeba zła doznać, aby dobro zrozumieć,
trzeba zemsty skosztować, aby przebaczać umieć,
radość to nowego smutku oczekiwanie,
trzeba dobrze zmarznąć, by ciepła pojąć działanie,
trzeba żeby jasność widzieć, najpierw ciemność przebyć,
trzeba ciszę usłyszeć, by na krzyk głuchym nie być,
powodzeniem jest niepowodzeń zwalczanie,
trzeba się zestarzeć, by czasu poznać mijanie,
trzeba spaść w dół, by móc rzec: byłem na szczycie,
trzeba się o śmierć otrzeć; aby się mocno wtulić w życie...

Sens życia to moc wdzięczności...
Wszystko, co masz teraz w życiu, jest wszystkim, czego potrzebujesz.
Wdzięczność otwiera pełnię życia. Sprawia, że to, co mamy, wystarcza. Zamienia opór w akceptację, chaos w porządek, konfuzję w klarowność. Może zamienić posiłek w ucztę, mieszkanie w dom, obcego w przyjaciela. Wdzięczność nadaje sens przeszłości, przynosi pokój dzisiaj i tworzy wizję jutra.


Kawałek życia został Ci włożony w ręce. Twojego własnego życia. Twoje umykające istnienie każdego dnia dawane jest Ci od nowa. Czy naprawdę chętnie przeżywasz dzisiejszy dzień? Czy go rozpoczynasz z ochotą? Czy przyjmujesz niczym ołowiany ciężar, który cię przygniata? Nikt z ludzi nie potrafi tego zmienić, jedynie ty sam/a. Nie ma bowiem na świecie nikogo, kto mógłby ten dzień przeżyć za Ciebie. Przyjmij ten podarunek, a nie zapomnij, że każdy dzień dany Ci jest jak wieczność.

„Życie nie jest pisaniem grubych ksiąg, gromadzeniem wielkich bogactw, zdobywaniem władzy. Jego istotą jest kochanie i bycie kochanym. Życie jest delektowaniem się pokarmem i siedzeniem w słońcu, a nie pośpiesznym zjadaniem lunchu i pędzeniem z powrotem do biura, radowaniem się chwilami, które przemijają, zachwytem zachodami słońca, zmieniającymi kolor liśćmi, odnajdywaniem szczęścia w rzadkich chwilach prawdziwego międzyludzkiego porozumienia. Delektowaniem się nimi i dostrzeganiem ich, gdy nadchodzą. Te chwile nie pojawią się, dopóki nie znajdziemy czasu, by się ku nim zwrócić... Gdy nadejdzie w naszym życiu etap, w którym trudniej nam będzie czegoś dokonać, a łatwiej - czerpać radość, wtedy posiądziemy... mądrość... ” Harold Kushner, When All You’ve Ever Wanted Isn’t Enough
DROGOWSKAZ - ważne by o tym nie zapominać:

1 Nie kocham Cię za to, kim jesteś, ale za to, jaki jesteś, kiedy przebywam z Tobą.
2 Nikt nie zasługuje na Twoje łzy, a ten, kto na nie zasługuje napewno nie doprowadzi Cię do płaczu.
3 Jeżeli ktoś nie kocha Cię tak jakbyś tego chciał, nie oznacza to, że nie kocha Cię on z całego serca i ponad życie.
4 Prawdziwy przyjaciel jest z Tobą na dobre i złe.
5 Najbardziej odczujesz brak jakiejś osoby, kiedy będziesz siedział obok niej i będziesz wiedział, że ona nigdy nie będzie Twoja.
6 Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet, jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może zakochać się w Twoim uśmiechu.
7 Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem.
8 Nie trać czasu z kimś, kto nie ma go, aby go spędzić z Tobą.
9 Być może Bóg chciał abyś poznał wielu złych ludzi, zanim poznasz tę właściwą, abyś mógł ją rozpoznać, kiedy ona się w końcu pojawi.
10 Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że coś Ci się przytrafiło.
11 Zawsze znajdzie się ktoś, kto Cię skrytykuje. Zdobywaj zaufanie ludzi i uważaj na tych, których zaufanie już raz straciłaś.
12 Stań się lepszym człowiekiem. Zanim poznasz kogoś upewnij się, że znasz siebie i nie będziesz chciał być taki jak on chce, ale będziesz sobą
13 Nie biegnij za szybko przez życie, bo najlepsze rzeczy zdarzają się wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy.

Na podstawie tekstu
Gabriel Garcia Marqez

DEZYDERATA

Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy. O ile to możliwe bez wyrzekania się siebie, bądź na dobrej stopie ze wszystkimi.

Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoja opowieść. Unikaj głośnych i napastliwych, są udręką ducha.

Porównując się z innymi możesz stać się próżny i zgorzkniały, bowiem zawsze znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Niech twoje osiągnięcia zarówno jak plany będą dla Ciebie źródłem radości.

Wykonaj swą pracę z sercem, jakakolwiek byłaby skromna, ją jedynie posiadasz w zmiennych kolejach losu. Bądź ostrożny w interesach, na świecie bowiem pełno oszustwa. Niech Ci to jednak nie zasłoni prawdziwej cnoty, wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów, a wszędzie życie pełne jest heroizmu.

Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia. Nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań, ona jest wieczna jak trawa. Przyjmij spokojnie co Ci lata doradzają z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości.

Rozwijaj siłę ducha, aby mogła cię osłonić w nagłym nieszczęściu. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny.

Jesteś dzieckiem wszechświata, nie mniej niż drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj. I czy to jest dla ciebie jasne czy nie, wszechświat bez wątpienia jest na dobrej drodze.

Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek On ci się wydaje, czymkolwiek się trudzisz i jakiekolwiek są twoje pragnienia. W zgiełkliwym pomieszaniu życia, zachowaj spokój ze swoją duszą. Przy całej swej złudności, znoju i rozwianych marzeniach, jest to jednak piękny świat.

Tam bywaj gdzie ludzie śpiewają. Źli ludzie piosenek nie znają.